Infolinia: pon.-pt. w godz. 7:30-15:30

Jak wygląda malowanie natryskowe metalu? Przewodnik lakierniczy

   05/05/2022
Jak wygląda malowanie natryskowe metalu? Przewodnik lakierniczy

Malowanie natryskowe metalu polega na pokrywaniu powierzchni cienką warstwą farby w sprayu. Zazwyczaj jest ona aplikowana przy pomocy pistoletu lakierniczego oraz kompresora sprężającego powietrze, co pozwala na szybkie i bardzo precyzyjne pokrycie powierzchni. Odpowiednio przygotowana farba musi mieć właściwe proporcje, a detal, na którym się znajdzie należy starannie oczyścić i odtłuścić. Zobacz najważniejsze etapy malowania proszkowego i zaopatrz się u nas w produkty niezbędne do przeprowadzenia prac.

Przygotowanie detali do malowania

Pierwszym etapem malowania proszkowego jest przygotowanie detalu. Jeszcze zanim zaczniesz prace związane z nałożeniem farby, musisz odpowiednio oczyścić, odtłuścić, a w razie potrzeby także oszlifować element (szlifierka automatyczna, druciane szczotki). Zazwyczaj w ten sposób trzeba pozbyć się resztek lakieru oraz rdzy. Powierzchnia powinna też nabrać chropowatego wykończenia, bo to gwarantuje dobre przyleganie cząsteczek farby. Istotne jest usunięcie luźnych elementów i tłustych plam. To niesłychanie istotne dla powodzenia całej realizacji.

Wybór farb do malowania proszkowego

Bardzo istotne jest też wybranie odpowiedniej farby proszkowej, która będzie pasowała do okoliczności, środowiska, w jakim użytkowany jest element, a także jego przeznaczenia. Np. inne farby stosuje się do użytku zewnętrznego, gdzie produkt narażony jest na ekspozycję słoneczną, a inne do wnętrz. Ponadto do malowania stali nadają się inne preparaty niż do malowania aluminium czy stali ocynkowanej. Ważne jest też to, jaki ma być efekt końcowy – wykończenie w macie czy połysku? O tym również decydujesz poprzez wybór odpowiedniego środka do polerowania lub odpowiedniej farby proszkowej.

Oprócz rodzaju farby ciekłej liczy się także jej gęstość. Z uwagi na to, że jest ona aplikowana przez pistolet o pewnej ograniczonej przepustowości, musi zostać starannie rozcieńczona. Stosuje się w tym celu wodę, zazwyczaj o objętości od 5 do 10% całej mieszanki. Trzeba jej ilość dobrać bardzo starannie, bo za rzadka substancja nie pokryje powierzchni detalu, lecz zostawi na niej prześwity.

Sprzęt i technika malowania natryskowego

Nie da się przeprowadzić malowania natryskowego bez odpowiedniej jakości sprzętu i akcesoriów lakierniczych. Kompletny zestaw lakiernika składa się z kompresora, pistoletu lakierniczego i przewodu, który je łączy. Po napełnieniu zbiornika ustaw się w odpowiedniej odległości (od 15 do 20 cm), ustaw optymalne ciśnienie oraz inne parametry i przystąp do pracy.