Infolinia: pon.-pt. w godz. 7:30-15:30

Przygotowanie powierzchni jako najważniejszy etap malowania proszkowego

   08/02/2022
Przygotowanie powierzchni jako najważniejszy etap malowania proszkowego

Zanim detal zostanie poddany malowaniu proszkowemu, musi zostać do niego odpowiednio przygotowany. Specjaliści twierdzą, że jest to najważniejszy etap całego procesu. I jest w tym sporo prawdy! Pominięcie czyszczenia czy szlifowania prowadzi do tego, że farba po zaaplikowaniu nie przylega tak dobrze do powierzchni i ma tendencje do szybkiego odpryskiwania. Dowiedz się, jak przebiega malowanie proszkowe w praktyce.

Oczyszczenie z zabrudzeń

To pierwszy krok w przygotowaniu elementu do malowania proszkowego. Zabrudzenia mogą być różne – to tłuste plamy, kurz, rdza, resztki farb oraz lakierów. Chodzi o to, żeby powierzchnia była z nich oczyszczona, ale też żeby zyskała odpowiednią chropowatość. Ta jest gwarantem dobrego przylegania cząsteczek do detali lamp, felg, elementów konstrukcyjnych.

Na początkowym etapie podlegają one myciu – woda jest aplikowana pod ciśnieniem, a do bardziej uporczywych zabrudzeń stosuje się także rozpuszczalniki czy emulsje. Popularną techniką jest mycie alkaliczne.

W kolejnym kroku przeprowadza się proces chemiczny. Kluczowe jest dopasowanie go do rodzaju i indywidualnych potrzeb podłoża. Tutaj popularne jest fosforowanie – żelazowe do stali, cynkowe do powierzchni ocynkowanych oraz chromianowanie do aluminium. Zazwyczaj wykonuje się je w sposób natryskowy lub poprzez zanurzenie, co pozwala na bardzo dokładne pokrycie elementów powłokami. Dobre odtłuszczenie jest ważne, bo wpływa na lepsza przyczepność farb, ale też poprawia odporność na korozję. Przebiega dwuetapowo mycie z fosforowaniem, a potem spłukiwanie.

Akcesoria do czyszczenia

Jeżeli zabrudzenia są bardziej uporczywe i trudne do usunięcia metodami chemicznymi, sięga się po procesy procesy mechaniczne, czyli piaskowanie lub obróbkę strumieniowo-ścierną. Powietrze wprawia ścierniwa w ruch, kierując je na konkretny obszar, co pomaga w pozbyciu się starych warstw farb, lakierów, zendry oraz tlenków. Na tym etapie potrzebne są ścierniwa do piaskowania, np. bawełniane czyściwa lakiernicze oraz śruty.

Istotne jest zadecydowanie, czy wybierasz czyściwa uniwersalne, czy raczej celulozowe lub papierowe niepylące o wysokiej chłonności. Istotne są nie tylko ich cechy, ale też gramatura oraz wielkość kawałków, które składają się na czyścidło. Gładkie nie porysują i nie uszkodzą mechanicznie powierzchni, z kolei celulozowe cechujące się wysoką wytrzymałością będą doskonałe także do czyszczenia podłóg czy ram okiennych. Mając więc więcej niż jedno zastosowanie.